PRYWATNE

Pożyczki prywatne

pożyczki

Jesteś chory
lub ktoś z twojej rodziny
zachorował?

Jesteś głową
rodziny i straciłeś
pracę lub firmę?

pożyczki
pożyczki

Twój samochód
jest uszkodzony
i wymaga naprawy?

Życie często zmusza nas do poszukiwania szybkiej gotówki, na przykład poprzez zaciąganie pożyczek. Mogą to być różne nieoczekiwane zdarzenia, takie jak wypadek, choroba lub nagły wydatek finansowy. Najgorzej gdy mamy już zaciągnięte kredyty, a niekiedy również negatywną historię kredytową w BIK lub w KRD. Wtedy idąc do banku zaciągnąć kolejny kredyt gotówkowy musimy liczyć się z decyzje odmowną. Na szczęście na rynku finansowych rozwinął się sektor pożyczek prywatnych. Pożyczka to nic innego jak umowa finansowa, w ramach której jedna strona (czyli pożyczkodawca) użycza drugiej stronie (czyli pożyczkobiorcy) pieniądze. Pożyczkobiorca zobowiązuje się zaś zwrócić pożyczoną kwotę na określonych warunkach.

Pożyczkę prywatną zaciągamy najczęściej od rodziny, przyjaciół, znajomych, albo za pośrednictwem platformy pożyczkowej (jak na przykład przez firmy pozabankowe). Jednak pamiętajmy, że biorąc pożyczkę prywatną obecność pośrednika nie jest wymagana. Wymagany jest natomiast bezpośredni kontakt z pożyczkodawcą, aby podpisać umowę pożyczkową.

Pożyczki prywatne są najstarszą formą pożyczania pieniędzy.

Jeśli pożyczamy pieniądze od osób znajomych lub też od rodziny z pewnością istnieje możliwość „dogadania się”,a przez to wynegocjowania sporych upustów kosztów pożyczki.

Pożyczkodawcy są osobami posiadającymi własny kapitał, zaś ich celem jest pomnożenie go poprzez pożyczenie ustalonej kwoty i zyskanie większej kwoty z powrotem. Zarobek wówczas jest tym większy, im większy jest procent od pożyczonej kwoty. Takie rozwiązanie zapewnia większy zysk, niż na przykład z lokaty bankowej.

Kto zaciąga pożyczki prywatne?

Najczęstszej są to osoby którym brakuje pewnej sumy pieniędzy, aby móc zrealizować pewien plan. Takie osoby najczęściej w pierwszej kolejności udają się do banku, aby otrzymać kredyt gotówkowy. Można powiedzieć, że banki oferują bardzo korzystne warunki kredytów, jednak aby z nich skorzystać należy mieć „czysty BIK” – to znaczy nie można być wpisanym na listę dłużników. Oznacza to, że banki nie oferują kredytów bez BIK. Pożyczkobiorcy instytucji pozabankowych to najczęściej ludzie z negatywną historią kredytową (w BIK lub KRD), którym bank odmówił udzielenia kredytu. Niestety takim ludziom droga do kredytu w tradycyjnych bankach jest już zamknięta.

Co więcej procedura uzyskiwania kredytu bankowego jest bardzo czasochłonna. Wymaga ona dostarczenia wielu dokumentów poświadczających dochód. Banki w ten sposób zabezpieczają się przed udzieleniem kredytu osobom, które nie będą w stanie ich spłacić.

W przypadku pożyczki prywatnej bez BIK (często zawieranej dla osób zadłużonych) nie jest sprawdzana ani historia kredytowa, ani czasami dochód. Stanowi to to duże ryzyko dla pożyczkodawcy, gdyż osoba pożyczająca może nie mieć z czego spłacić długu. Co więcej osobami pożyczającymi są głównie ludzie nie mający zbyt dobrej historii kredytowej i figurujący z różnych powodów w rejestrach dłużników. Stąd też pożyczki prywatne bez sprawdzania w BIK i KRD są wśród tej grupy szczególnie popularne.

Pożyczek nie można udzielać na dowolnych zasadach, gdyż te zostały uregulowane przez stosowne przepisy kodeksu cywilnego. Jednym z obowiązujących przepisów jest konieczność sporządzenia umowy na piśmie, w przypadku gdy wartość pożyczki przekracza 500zł. Taki dokument jest bardzo potrzebny w przypadku sporów, gdyż pozwala dochodzić swoich praw przed sądem, gdy w grę wchodzą nieporozumienia między stronami.

Gdzie szukać ofert pożyczek prywatnych?

Prywatni pożyczkodawcy najczęściej ogłaszają się w prasie lub w internecie. Skontaktować się z nimi można telefonicznie lub mailowo, aby poznać i uzgodnić warunki umowy pożyczkowej. Następnie należy spotkać się osobiście, aby podpisać umowę, a po jej podpisaniu najczęściej dochodzi do przekazania pieniędzy w postaci gotówki. Tak więc nie trzeba wysyłać nigdzie dokumentów, ani też nie trzeba kontaktować się z konsultantem. Wszystkie sprawy lub niejasności można omówić od razu z pożyczkodawcą. Co więcej odsetki pożyczki prywatnej są niższe niż w banku oraz nie wymagają mnóstwa formalności.

Jest to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu, nie trzeba również czekać długo na otrzymanie pieniędzy. Możliwe jest również przelanie pieniędzy na konto bankowe, oczywiście po podpisaniu i zatwierdzeniu umowy kredytowej.

Nie ma możliwości wzięcia pożyczki prywatnej w całości poprzez internet, pomimo istnienia ogłoszeń typu „pożyczki bez BIKu i KRD przez internet z komornikiem”. Drogą internetową można oczywiście uzgodnić warunki umowy, ale podpisanie dokumentów musi nastąpić osobiście, często w miejscu wskazanym przez pożyczkodawcę. Dlatego więc pożyczki prywatne są raczej popularne na rynku lokalnym.

Ofert pożyczek prywatnych najlepiej szukać w internecie. Jeśli przyglądniemy się ogłoszeniom zauważymy, że dostępnych jest wiele ogłoszeń o pożyczce prywatnej bez BIK i KRD. Ogromną zaletą pożyczek prywatnych, jest minimum formalności potrzebnych do ich zawarcia, są one również szeroko dostępne. Nie ważne czy mieszkamy we Wrocławiu, w Kielcach, w Rzeszowie czy w Bydgoszczy. Praktycznie wszędzie znajdziemy ciekawe oferty pożyczek na rynku lokalnym.

Przed zawarciem umowy o pożyczkę prywatną warto sprawdzić czy osoba od której pożyczamy pieniądze jest godna zaufania. Pamiętaj, że pożyczając pieniądze od całkiem obcej osoby możesz trafić na oszusta, który za pomocą sztuczek w umowie zacznie naliczać bardzo wysokie odsetki. Bądź świadomy, że wszystkie warunki zaciągnięcia pożyczki powinny się znaleźć w umowie. Taką umowę warto sprawdzić pod kątem prawnym, aby nie narazić się na wysokie koszty w przyszłości.

Pożyczki prywatne mogą opiewać na różne kwoty, an przykład te mniejsze, takie jak 200zł, jak i te duże – powyżej 500 000 zł. To wszystko zależy od potrzeb pożyczkobiorcy oraz od możliwości pożyczkodawcy.

Zasady współpracy między stronami muszą być ściśle doprecyzowane. Pożyczkodawca może żądać przedstawienia zaświadczenia o dochodach, weksla lub zabezpieczenia w postaci hipoteki, chociaż można trafić tez na oferty kredytów bez zaświadczeń.

Podsumowując, podkreślmy, że sporządzona umowa nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Wszytko powinno być dokładnie określone: szczególnie w jakim terminie należy oddać pieniądze oraz co będzie dziać się w przypadku opóźnienia lub braku wpłaty.

    Pola oznaczone symbolem * są wymagane.